מידע על הטיפול בפצעי בגרות ובאקנה

פצעי בגרות הם דבר מאוד מתסכל – דווקא בגיל ההתבגרות, מגלים הנער או הנערה את חשיבות המראה החיצוני שלהם: חשוב להם להיראות יפים ומושכים בעיני חבריהם ובני גילם, ודווקא בגיל הזה מתרחשת התופעה הזו, הנקראת בפי כל פצעי בגרות, אך המונח המקצועי שלה הוא אקנה.

אז מה זה בעצם אקנה?

האקנה היא למעשה דלקת בבלוטות החלב ובזקיקי השערות, והיא נגרמת בגלל שינוי בהורמונים, תופעה שכיחה מאוד בגיל ההתבגרות. האקנה הוא למעשה חיידק, אשר מתרבה בצורה נוחה במיוחד בעקבות הפרשת השומן מבלוטות החלב, אשר סותמת את זקיקי השערות. האקנה מופיעה בצורת פצעונים, בדרך כלל על עור הפנים, אך לעיתים פצעונים אלו מתפשטים גם לחלקים אחרים בגוף.

מה גורם לאקנה?

הגורמים לאקנה הם בחלקם תורשתיים ובחלקם סביבתיים. למשל, מחקרים מצאו כי פצעוני האקנה נוטים להתפרץ בעת פעילות הורמונלית אקטיבית במיוחד, כפי שקורה לא אחת אצל בני גיל ההתבגרות. עוד סימפטום המאפיין את גיל ההתבגרות הוא המתח הנפשי, הגורם להגברת הפעילות ההורמונלית אפילו עוד יותר. גורם נוסף שיכול להאיץ את הפעילות ההורמונלית, אם כי הוא איננו כה נפוץ, הוא שימוש בסטרואידים מסוגים שונים. מחקרים בדקו ומצאו שגם צריכת חלב גבוהה, וחוסר הגיינה וניקיון של עור הפנים, אשר גורם להצטברות של תאי עור מתים הסותמים את זקיקי השערות, תורמים תרומה משמעותית להתפתחות פצעוני האקנה.

כיצד אפשר לטפל באקנה?

קודם כל אין לכם כלל מה לדאוג, האקנה היא תופעה נפוצה וידועה, וישנן דרכי טיפול בשפע. טיפול באקנה יכול להיות טיפול אשר ינסה לגרום ליציבות הורמונלית, בעזרת נטילת הורמונים מסוימים. האיזון ההורמונלי יפחית את הופעת הפצעונים. טיפולים אחרים הם טיפולים קוסמטיים יותר, והם כוללים את הסרת תאי העור המתים בשיטות שונות, או את קטילת החיידים בעזרת משחה. בכל מקרה, הטיפול באקנה חייב להתבצע על ידי מומחים מוסמכים בתחום. בנוסף מומלץ להיוועץ ברופא עור לפני טיפול באקנה, על מנת לוודא כי הטיפול הוא מוכר ויעיל, ואין לו תופעות לוואי לא רצויות.